METAVERSE

Metaverse yani türkçesiyle sanal evren ve sanal gerçkelik bilinen kişisel bilgisayarlar  dan farklı sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları ile kalıcı 3 boyutlu sanal ortamları oluşturan, İnternet’in varsayımsal bir yeniliğidir. Aynı anda evren ötesi ya da öte evren adı ilede bilinen metaverse, bilgisayarlar, mobil cihazlar, VR gerçeklik gözlükleri ve çeşitli 3 boyutlu kullanıcı ara yüzleri sayesinde içinde bulunduğu zaman ve ortamlardan uzaklaşarak, fiziksel olarak içinde bulunduğu evrenin ötesine geçme olarak da bilinmektedir. Metaverse iletişim araçları içinde yeni bir gerçeklik, anlamında sanal dünyada iş birliği fırsatları sunan, kültürel ve ekonomik üretim için alt yapı ve etkileşim alanları tanıyan, farklı alanda gelişmiş teknolojilerin eş zamanlı olarak entegre edilmiş bir biçimde kullanılmasını sağlayan bilişim toplumsal bir düzlem şeklinde de adlandırmak doğrudur.

METAVERSE NEDİR ?

Kripto dan sonra hayatımıza hızla giren ve en çok merak edilen teknolojilerden biri olan metaverse, sanal dünya ile gerçek dünyadaki insanları bir araya getiriyor. İnternete erişim sağlayan dijital cihazlar ile 3 boyutlu sanal evrenler veya daha kolay sanal uygulamalarda bulunmak, buralarda gerçek yaşamda olduğu gibi alım satım yapabilmek blok zinciri teknolojisi sayesinde artık çok kolay hale getirildi. Bu teknoloji ile ilgili projeler giderek arttığı için metaverse projeleri kripto sanal dünyasında son zamanlarda en çok  para kazandıranlar arasında birinci sırayı alıyor. Metaverse oyunları ve sanal platformları giderek geliştiriliyor ve daha çok internet kullanıcısının dikkatini çekiyor.

METAVERSE ANLAMI NEDİR ?

İngilizcede meta ve universe  kelimelerinin birleşmesinden oluşan metaverse kavramı, türkçemizde sanal evren ve öte evren olarak bilinmektedir. İlk olarak 1992’de Neal Stephenson siberpunk kategorisindeki snow crash romanında adını geçirdiği bu kavram, İnsanların sanal gerçeklik gözlükleri ve fiber optik ağını kullanarak erişim sağladığı sanal bir alanı anlatıyordu. Kripto para piyasası ise bu kavramı başka boyutlara taşıyıp farklı anlamlar kazandırdı.

METAVERSE ARSA ALIM SATIMI

Metaverse arsa alım satımı sanal evrende artarken, platformlarda ikinci el piyasası bile oluşturuldu. Metaverse’de 15 binin üzeri ile İstanbul başta olmak üzere türkiye geneli 30 bini aşan sanal arsa satımı gerçekleşti. Platformlarda arsaların metrekaresi uçuk rakamlar ile satılıyor. yetkililer yasal bir düzenleme oluşmuş değildir diyerek mağdur olmamaları için kullanıcıları uyarıyor.

Arsa alış satışları kripto para birimler ile yapılıyor. Bir arsanın farklı platformlarda ayrı bir sahibi olabiliyor. Bu arsanın değeri, platformların farklılığına ve popülerliğine göre değişim gösterebiliyor.

METAVERSE ARSA DENİZLİ

Denizli de bulunan metaverse arsa yatırıcımları pamukkale ve çamlık başta olmak üzere bir çok bölgede sanal arsaları şimdiden paylaşmış durumda. Sizde metaverse de yer almayı hedefleyip bu konuda destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

DENİZLİ WEB DİJİTAL